Saules kolektori

By   08/04/2015

Saule ir viens no atjaunojamajiem dabas resursiem; patiesībā to var pieskaitīt arī pie neizsmeļamajiem resursiem. Saule ir svarīgākais dabas elements, kas ļauj ikvienam cilvēkam, augam, dzīvniekam un dzīvai radībai izdzīvot uz planētas. Bez tās klātesamības dzīvība nebūtu iespējama. Saules sniegtais siltums un enerģija ir izmantojama vides tehnoloģijās, jo ne visi dabas resursi ir atjaunojami, turklāt, zinot, ka mūsdienās viss ir par maksu, par saules sniegto enerģiju nav jāmaksā. Viena no praksē jau izmantotajām vides tehnoloģijām, kas darbojas ar šo atjaunojamo dabas resursu, ir saules kolektors.

Saules kolektors ir alternatīvās enerģijas ieguves avots, kura galvenais uzdevums ir saules siltumenerģijas pārveidošana siltumenerģijā, kuru pēc tam var izmantot dažādiem mērķiem, piemēram, lai uzsildītu ūdeni. Turklāt šāds saules enerģijas pielietojums ir ļoti efektīvs, jo siltums tiek iegūts tīrā veidā. Saules kolektori šobrīd jau plaši tiek izmantoti arī privātajā sektorā – ikviens, kurš saprot šādu vides tehnoloģijas nozīmīgu un izdevīgumu, var ierīkot saules kolektorus mājās. Var likties, ka ne visos pasaules reģionos ir iespējams izmantot saules kolektorus, tomēr patiesībā šādas iekārtas var izmantot arī diennakts tumšajā laikā; saules kolektori ir izmantojami cauru gadu pat, ja debesis ir apmākušās un ar acīm sauli nav iespējams redzēt.

Galvenokārt tiek izdalīti divu veidu saules kolektori – plakanie saules kolektori un vakuuma saules kolektori. Katram no šiem veidiem ir cita darbības sistēma. Plakanie saules kolektori ir heliosistēmas pati svarīgākā sastāvdaļa, kas izgatavota no stiklota siltumizolācijas paneļa (plakano saules kolektoru darbībai ir nepieciešams arī vadības bloks, sūkņa stacija un uzkrājējtvertne). Šajā panelī ir alumīnija vai vara absorbējošā plātne, kas pārveido saules enerģiju siltumā. Plakano saules kolektoru malas un dibens ir izgatavoti no siltumizolācijas materiāliem. Tas ir nepieciešams, lai samazinātu siltuma zudumu. Turpretī vakuuma saules kolektori uztver ne tikai tiešo saules radīto siltumu, bet arī izkliedēto starojumu, tas nozīmē, ka vakuuma saules kolektori ir daudz efektīvāki, jo tajos ir mazāki siltuma zudumi.

Saules kolektori, neskatoties jau vien uz to, ka neizsmeļ dabas resursus līdz pilnībai, sniedz arī vēl citas priekšrocības. Saules kolektoros katrs saules stars tiek izmantots maksimāli, cik vien iespējams, tāpat arī apkures sistēma, kas tiek darbināta ar saules kolektoru palīdzību, ir ļoti droša. Šī vides tehnoloģija saglabā augstu darbspēju arī ziemā – ja tomēr ir apledojums, sarma vai kas cits, tad ātri vien saules kolektori spēj atsākt maksimālu darbu saules enerģijas pārveidošanā. Tāpat liela nozīme ir tam, ka saules kolektorus ir viegli uzstādīt un bojājumu gadījumā, saules kolektoru moduļi ir viegli maināmi.

Saules kolektoru ir iespējams uzstādīt jebkuram, ja vien ir vēlēšanās izmantot dabai draudzīgu, drošu un stabilu enerģijas avotu. Protams, šādu kolektoru iegāde un uzstādīšana prasa diezgan lielus izdevumus, taču pēc dažiem gadiem šī tehnoloģija atmaksājas, turklāt nav jāraizējas par to, ka var izzust galvenais elements, lai saules kolektors strādātu, respektīvi, saule.