Padomi ekoloģiskas mājas būvniecībai

By   09/28/2015

Ielieciet savai mājai “siltos logus” un ietaupiet līdz pat 25% no apkurei patērētās siltumenerģijas. Kā pierāda pētījumi, apmēram 50% no kopējajiem ēkas siltuma zudumiem veidojas tieši caur logiem. “Siltie logi”, salīdzinot ar PVC logiem, šos siltuma zudumus samazina uz apmēram pusi. Uzstādot “siltos logus”, ēkas kopējās apkures izmaksas iespējamas samazināt par apmēram 25%.

Projektējot ēku un veicot tās izbūvi, starp konstrukciju elementiem ievietojiet amortizējošās blīvlentas, tādējādi paaugstinot savas mājas komfortu. Iestrādājiet starp konstrukciju savienojumiem, grīdas konstrukcijām un starp ēkas paneļiem speciālās amrotizējošās blīvlentas, tādējādi padarot savu māju klusāku un pasargājot to no ārējās vides radītās vibrācijas, kā arī nodrošinot konstrukciju elementu spēju “sasēsties”, kas nepieciešama laikā pēc mājas celtniecības.

Iekārtojiet mājā siltā gaisa rekuperācijas sistēmu, tādējādi nodrošinot silta gaisa pieplūdi ēkās un iegūstot apkures izmaksu ietaupījumu. Ar rekuperācijas sistēmu iespējams uzsildīt svaigo gaisu, kas ieplūst no āra, izmantojot gaisa siltumu, kas izplūst laukā no telpas. Ar šo sistēmu iespējama no 60 – 85% siltuma atdošana ieplūstošajam gaisam, kas nozīmē to, ka papildus nepieciešams sasildīt tikai 16% apmainītā gaisa.
Kamīna izbūves gadījumā paredziet tam nepieciešamā gaisa pieplūdi no ārpuses. Svaigais gaiss ir nepieciešams degšanas procesam. Ja kamīnam nav svaiga gaisa padeves no āra, kamīns izmanto iekštelpu silto gaisu un pa spraugām un ventilācijas lūkām ievelk iekšā auksto āra gaisu. Jāpiemin, ka nepietiekama gaisa pieplūde var veicināt arī skursteņa vilkmes pārvēršanos pretējā virzienā, dūmvadu padarot par gaisa pieplūdes kanālu, kas var veicināt dūmu un kvēpu veidošanos istabā.

Grīdu betonēšanai izmantojiet īpašus metāla profilus, tādējādi ietaupot gan darbaspēka izmaksas, gan materiālus. “Bezdelīgastes” profilu lietošana palīdz veidot plānu betona grīdu kā uz koka, tā arī uz metāla un citu materiālu virsmām, tādējādi padarot konstrukciju vieglu, bet arī saglabājot tās funkcijas.

Pareizi izvietojiet logus, izbūvējiet jumta dzegas un projektējiet sienu biezumu, tādējādi ietaupot apkures izmaksas un arī uzlabojot mājas komfortu. Ja logi tiek izvietoti dienvidu pusē, ēka uztver maksimāli daudz saules siltuma enerģijas, samazinot apkures izdevumus. Lietojot jumta pārkares virs logiem, karstās vasaras dienās logi tiek apēnoti un telpas nepārkarst, bet ziemā šīs pārkares netraucē.

Ventilācijas sistēmas gaisa sasildīšanai izmantojiet zemes siltumu. Šajā gadījumā gaisa padeves kanāls ir jāierok zemē, atstājot kanāla izplūdi un ieplūdi virs zemes. Tā kā ziemā zemes temperatūra ir augstāka nekā gaisa temperatūra, gaiss tiek uzsildīts, bet vasarā notiek pretējs process – gaiss, plūstot caur zemē ierakto kanālu, atvēsinās, jo zemes temperatūra ir zemāka par gaisa temperatūru.

Uzstādiet saules enerģijas kolektorus, iegūstot enerģiju no saules. Dzīvojamās ēkās saules enerģiju iespējams izmantot, uzstādot saules enerģijas kolektorus, tādējādi samazinot apkures izmaksas.

Ja vien iespējams, sienas, kas atrodas ziemeļu pusē, izbūvējiet biezākas par pārējām sienām, jo no ziemeļiem ēka saņem vismazāk saules siltuma enerģijas. Biezākas sienas ziemeļu pusē sniedz iespēju samazināt siltuma zudumus no ēkas. Ziemeļu pusē ieteicams izbūvēt telpas, kurās nav nepieciešami daudz logi, piemēram, vannas istabu un tehnisko telpu.